Kanał PełnaMocTV – Skacz i poprawiaj wyniki w bieganiu! Trening plyometryczny

Bieganie, Trening, YouTube

Kanał PełnaMocTV – Skacz i poprawiaj wyniki w bieganiu! Trening plyometryczny

 

W dzisiejszym materiale omawiamy metodę treningową jaką jest trening plyometryczny! Skacz i poprawiaj wyniki w bieganiu? O co w tym wszystkim chodzi? Posłuchaj!

Materiał kręcony był w Fit Planet- Fitness& Siłownia – Fabryczna 4, 32-540 Trzebinia

Subskrybujcie kanał PełnaMocTV 🙂 W razie pytań, piszcie komentarze pod filmikiem 🙂

Cześć, opowiemy sobie o treningu plyometrycznym, nieco zapomnianej w dzisiejszych czasach metodzie treningowej. Jednak bardzo skutecznej, jeżeli chcecie osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty, to trening opierający się na różnego rodzaju szybkich i pełnych mocy skokach będzie tym, czego szukacie! I nie, nie chodzi tutaj o skakankę czy gumę. Po przejściu licznej serii treningów plyometrycznych, nasz organizm jest wstanie zapewnić nam większą szybkość, a dodatkowo zmniejszyć wysiłek.

Tajemnica dzięki, której trening plyometryczny jest tak skuteczny, tkwi w stymulowaniu mięśni, by uzyskał maksymalną siłę w jak najkrótszym czasie, generując jak największą moc. Ćwiczenia plyometryczne produkują więcej energii, a jednocześnie zapewniają sobie radzenie z lepszym poborem tlenu. Dodatkowo trening ten sprawi, że zmniejszy się ryzyko kontuzji podczas biegania.

Najprościej ujmując zasadę treningu plyometrycznego, można powiedzieć, że cała sztuka polega na tym by stopa jak najkrócej stykała się z podłożem. Przykładowo zawodnik biegnący 10 km przez 40 minut, utrzymuje stopę na ziemi w czasie 0,40 setnych sekundy podczas każdego kroku i właśnie skrócenie tego czasu z przeciętnego do mistrzowskiego uczyni biegacza szybszym.

Ruch plyometryczny składa się z 3 faz, pierwsza to rozciąganie mięśni, druga to faza amortyzacji, gdzie stopa dotyka podłoża, a później faza koncentryczna. Tutaj posłużę się przykładem z piłką, im piłka mniej napompowana tym traci więcej energii podczas kontaktu z podłożem. Jednak gdy ją napompujesz sytuacja się zmienia, tak samo jest z Twoimi nogami. Plyometria uczy lepszego absorbowania wstrząsu podczas kontaktu z podłożem. Warto tutaj wspomnieć o tym, by do tego treningu nie podchodzić bez wcześniejszej rozgrzewki, bo to nie zabawa ze skakanką. Na jakim etapie zaawansowania możemy korzystać z tej metody treningowej? Na pewno nie tak od razu, ale uważa się, że jeżeli jesteśmy wstanie wykonać 7 powtórzeń w przysiadzie z 60% obciążeniem względem Twojej masy ciała, to jesteśmy gotowi na trening plyometryczny. Regeneracja po treningu plyometrycznym trwa około 48-72 godzin, więc nie planuj więcej niż 2-3 sesje w tygodniu i pamiętaj, że następnego dnia możesz mieć obolałe nogi.

 

 

TAGI:

trening plyometryczny

ćwiczenia plyometryczne

plyometria

metoda treningowa plyometria