Jak znaleźć dobrego trenera personalnego?

Lifestyle, Newsy, Trening, Zdrowie, Żywienie

Jak znaleźć dobrego trenera personalnego?

Kim jest trener personalny?

Zawód trenera personalnego zdobywa coraz większą popularność, czego wynikiem jest jednoczesne zwiększenie jakości usług, ponieważ każdy trener chce się „przebić”, ale też to, że znaczna część trenerów jest niedokształcona i nie ma pojęcia czym jest zawód trenera i profesjonalizm. Zawód trenera personalnego, nie jest regulowany prawnie – co oznacza, że każdy kto tylko chce może ogłaszać się, nawet nie mając odpowiednich uprawnień, wątpię by jakakolwiek siłownia zatrudniła osobę bez uprawnień jako trenera, a jeżeli już to prawdopodobnie ta osoba raczej będzie wykazywać wiedzę w tym kierunku, ale z drugiej strony co stanęło na przeszkodzie zdobycia przez nią uprawnień. Trenerów jest sporo i przeciętny człowiek go poszukujący, ma mętlik w głowie. Bo wychodzi na to, że z każdym z nich schudnę w szybkim tempie, zdobędę masę mięśniową i wszystko na raz i do tego za niską cenę, albo widzi kulturystę z obwodem 55 w bicepsie, piszącego, że wystarczy białko i kreatyna, aby tak wyglądać. 

Nie mam zamiaru owijać w bawełnę i bronić amatorki – czarno na białym, przeczytaj jak znaleźć dobrego trenera personalnego : 

Gdzie szukać trenera?

Opinie znajomych/osób które współpracowały z danym trenerem

Zapytaj kilku znajomych, którzy trenują czy znają jakiegoś dobrego trenera w Twojej okolicy, renoma mówi sama za siebie. Ludzie polecają sobie to – co działa, tutaj nie będzie wątpliwości.

Radość, motywacja i wdzięczność podopiecznych profesjonalisty najlepiej świadczy o jego kompetencjach. Tu życia trener nie oszuka – jeżeli ktoś notorycznie nawala, nikt się na jego temat dobrze nie wypowie i koniec kropka. 

Facebook

Jeden z najpopularniejszych kanałów promocji w zawodzie trenera, znajdziesz tam prawdopodobnie ich najwiecej, to co napewno rzuca się w oczy to lifestyle danego trenera, da się szybko prześwietlić to co udostępnia – a tym samym sobą reprezentuje. Jeżeli na jego profilu nie widnieje nic, lub ciągle widzisz jak strzela sobie fotki ponapinany w lusterku, bądź dodaje este zdjęcie kurczaka z ryżem – wiedz, że coś napewno jest nie tak. Natomiast jeżeli widnieje faktyczna wartościowa treść, lub przemyślenia – zwróć na to uwagę, napewno każdy się zgodzi, że to lepszy wybór. 

Przeglądarka internetowa 

Wpisz w dowolnej przeglądarce frazę „trener personalny i twoje miasto” , od razu ujrzysz w pierwszych wynikach, tych najlepiej wypromowanych trenerów. Niekoniecznie musi to świadczyć o wysokiej jakości jego/jej usług, ponieważ pozycjonowanie w internecie to jest jedno, a wiedza to drugie, ale napewno Ci w pierwszych wynikach, dają się lepiej poznać, jestwięcej opinii na temat ich usług, może taki trener prowadzi kanał na youtubie, lub bloga, co pozwoli Ci podglądnąć mniej więcej jaką posiada wiedzę. 

Trenerzy na siłowni

Niezłym sposobem jest poszukanie trenera na siłowni w której trenujesz. Napewno jest tam przynajmniej kilku trenerów – umów się z nimi na bezpłatny trening i porównaj ich pracę. Dopiero wtedy wybierz tego, który pokazał się z najlepszej strony. Popytaj też ludzi z siłowni, z którym z nich ćwiczyli dłużej i którego polecają.

Portale ogłoszeniowe

Każdy może tam dodać zdjęcie z opisem i najczęściej niską cenę, na co połakomi się potencjalny Janusz. Dobry trener, będzie miał w takim ogłoszeniu linki do jego innych stron, kontakt i dłuższy opis. Jeżeli napisał, że trenuje od zawsze i zajmuje się przygotowywaniem do każdego sportu – odpuść sobie. Uważaj na gwiazdeczki

Jaki powinien być trener? Na co zwracać uwagę?

Cena

Zdecydowanie jeden z ważniejszych czynników decydujących o wyborze trenera. U jednych cena to 80 zł, a u niektórych sięga nawet 300-500 wzwyż za trening. Tutaj sentymentów nie ma i jest krótko, zastanów się czy biorąc trening za 60zł faktycznie ta osoba ma wiedzę wystarczającą, aby pomóc Ci osiągnąć sukces? A jeżeli ma to dlaczego jej nie szanuje proponując taką cenę. Decyzję pozostawiam Tobie.

Zasady współpracy

Zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze, czy może potrzebujesz zwykłego towarzystwa kogoś kto się zna i motywacji podczas treningu, czy zależy Ci na bardzo szybkich efektach, albo potrzebujesz tylko drobnej pomocy. To wszystko są ważne kwestie, czasami warto współpracować z trenerem z którym może i nie jest super, łatwo, miło, ale daje to spektakularne efekty i stoi za tym wiedza, niż miłego chudego gawędziarza, który nam mydli oczy.

Notuje, tłumaczy i uczy

Dobry trener przychodzi na trening z kartką, lub notatnikiem i notuje Twoje postępy, tłumaczy Ci dlaczego akurat robisz to ćwiczenie, jak to wpływa na Twój organizm, jakie angażujesz mięśnie i dlaczego, często zdradza Ci pewne tajniki, lub mówi ciekawostki, których nie znałeś. Na każdym treningu uczysz się czegoś nowego. To nie może wyglądać tak, że przychodzisz na trening, a on sobie strzela z głowy ćwiczenia i do tego jeszcze nie wie dlaczego – niestety widziałem takie przypadki, współczuję.

Nie bój się pytać o wykształcenie

Zawód trenera nie jest regulowany prawnie, aby nim być teoretycznie nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Tylko teoretycznie, bo jak zaufać komuś, kogo wiedzy nikt nie sprawdził. Nie chcielibyśmy lekarzy, czy prawników, którzy nie mają wykształcenia, to samo jest tutaj. Nie bój się spytać jaki kurs, lub szkołę skończył trener – masz prawo to wiedzieć, jeżeli się wacha, nie udziela odpowiedzi, lub nie ma uprawnień w tym kierunku – podejdź do tego tematu ostrożnie, ponieważ chodzi o Twoje zdrowie.

Trener z pasją

Po człowieku od razu widać czy ma pasję, po tym jak o niej opowiada. Ma ten błysk w oku i entuzjazm, gdy stara się przekazać jak fajny może być zdrowy tryb życia, jak on zmienił jego życie.  Szukaj trenera z pasją, obserwuj co wrzuca na swoje profile, czy to jak był na kolejnej imprezie czy może filmiki z ciężkich treningów i zdrowe posiłki ? Za takimi ludźmi zawsze stoją historię. To nie świeżak, któremu się wydaje, że trener to taka fajna i luźna praca i można ludziom wciskać kity. 

Wygląd

Zwróć uwagę na wygląd trenera, powinien prezentować wysportowaną sylwetkę, twardą postawę oraz posiadać strój sportowy. Wygląd to nie wszystko, jest wielu trenerów wspomagających się różnymi środkami, którzy wmawiają innym, że to przecież efekt ich gruntownej wiedzy. 

Tak samo rzecz się ma z ludźmi, którzy kompletnie nie są wysportowani, wątłe ramiona i łydki jak patyki, lub przeciwnie, trenerzy po których widać, że każdy wieczór po „ciężkim treningu” spędzają w McDonaldzie. Krótka rada – Postaw na trenera, który ma fajną plażową sylwetkę i wykazuje się wysoką sprawnością fizyczną. Dobrym wyborem będzie też osoba, która ma za sobą jakieś zawody sportowe, czy osiągnięcia, napewno będzie w temacie.

Uważaj na te typy: 

Wiecznie zajęty

Zdarzają się trenerzy, którzy wiecznie mają coś ważniejszego, niż podopieczny z którym aktualnie pracują. Jeżeli widzisz go siedzącego cały trening na telefonie, nie rozmawiającego z klientem, lub zamiast obserwować prawidłową technikę i ją korygować to rozmawiającego z kolegą, to lepiej odpuścić sobie takiego trenera, bo to świadczy o braku profesjonalizmu.

Nie przeprowadza wywiadu 

Jeżeli na pierwszej, lub drugiej konsultacji trener nie przeprowadził z Tobą wywiadu treningowego, czy dietetycznego ( w zależności od celów ) , nie określił Twojego zakresu ruchu oraz nie zrobił testu sprawnościowego, to znaczy, że może być po prostu amatorem – bo niby do czego ma się odnieść układając Ci plan i na czym ma oprzeć całą progresję, nie wiedząc jaki był stan początkowy.

Jest gwiazdeczką

Jest grupa trenerów, którzy tylko i wyłącznie świetnie wyglądają na zdjęciach, pokazują jakimi luksusowymi samochodami jeżdżą i w jakie piękne miejsca jeżdżą na wakacje – nie byłoby by w tym nic złego, gdyby nie to, że nie przekazują żadnej gruntownej wiedzy – warto wziąć poprawkę na to, czy taka osoba faktycznie poświęca czas, aby rozwijać swoją wiedzę, czy tylko chce ubić szybki interes na ludzkiej naiwności.

 

TAGI:

Jak wybrać dobrego trenera personalnego?
Jak znaleźć dobrego trenera personalnego?
Wybór trenera personalnego?
Czym kierować się przy wyborze trenera personalnego?

Jakub Żuk

Trener Personalny, Dietetyk, Instruktor Sportów Walki, Szkoleniowiec, Podcaster, Youtuber, Pisarz.