3 Najlepsze suplementy na wytrzymałość

Newsy, Żywienie

3 Najlepsze suplementy na wytrzymałość

Pewnie od zawsze marzyłeś/aś o niesamowitej kondycji, aby móc skakać, biegać, walczyć i nie odczuwać tak szybko przykrego uczucia zmęczenia, nikt tego nie lubi. Jeżeli trenujesz lub zamierzasz zacząć trenować dyscypliny wytrzymałościowe, na pewno wiesz jak ważne jest wytrzymać nawet te ostatnie sekundy. Nie oszukujmy się, czasami każdy ma słabszy dzień i nawet nie ma się ochoty wejść na tą bieżnie czy robić innych treningów, które wywołują zadyszkę. Siedzący tryb życia powoduje, że nasza kondycja jest coraz słabsza, nawet mimo treningu. Podejdźmy do tego holistycznie, zakładając, że nie jesteś zawodowcem siłownia to zaledwie 1-2 godziny w Twoim dniu, więc ciężko oczekiwać spektakularnych efektów, jeżeli ruszamy się tylko na siłowni. Tak naprawdę człowiek przystosowany jest do ciągłego ruchu i tak było od zawsze, ciężko wyobrazić sobie ludzi pierwotnych siedzących pół dnia w jaskini. Ruch to zdrowie – jeżeli nie masz poważnych problemów z kolanami czy kręgosłupem, nie ma przeszkód, abyś od dziś chodził/a na 3 kilometrowy spacer wieczorem, lub wykonywał/a w ciągu dnia 10 000 kroków. Coraz większą popularność zyskują dyscypliny wytrzymałościowe, więc każdego zastanawia to, jak oprócz diety i treningu możemy poprawić naszą kondycję i wytrzymać jeszcze dłużej kolejny sprint lub ostatnią rundę. Poznaj najlepsze dostępne suplementy na wytrzymałość!

 

Pierwsze i najważniejsze – Charakter ? Ale przejdźmy do rzeczy:

 

1. Beta-Alanina – Jak działa Beta-Alanina?:

Świetny i zdobywający coraz większą popularność suplement na poprawę wytrzymałości, jest pochodną alaniny jednego z podstawowych aminokwasów białkowych, lecz nie buduje białek. Jest prekursorem istotnej substancji w naszych mięśniach – karnozyny, naturalnie występującej w naszym organizmie, głównie w tkance mięśniowej, układzie nerwowym oraz mózgu. Karnozyna wpływa pozytywnie na pracę mięśni poprawiając ich kurczliwość, przez co zyskujemy na kondycji a mięśnie mają lepsze warunki do rozrostu i budowania beztłuszczowej masy ciała.

Z czym łączyć?:

Świetnie działa w połączeniu z kreatyną i aminokwasami rozgałęzionymi (BCAA), takie połączenie wraz z odpowiednim planem treningowym oraz żywieniowym pozwoli nam na poprawę wyników wytrzymałościowych, siłowych, ale i sylwetkowych.

Ile brać beta-alaniny? :

W celu poprawy wytrzymałości i siły – zalecane jest spożywanie beta-alaniny w ilości 4-5g dziennie. Aby uniknąć efektu ubocznego w postaci mrowienia ust,uszu czy rąk, możemy przyjmować mniejsze dawki częściej na przykład 5 razy na dzień po 1g .

 

2. Kreatyna – Jaka kreatyna najlepsza?:

Kreatyna to jeden z najbardziej znanych, sprawdzonych na suplementów na przyrost masy mięśniowej. Lecz okazuje się również, że wpływa pozytywnie na wytrzymałość i kondycję. Powstaje coraz więcej typów kreatyny, przez co ciężko właściwie się zdecydować, która będzie odpowiednia dla nas. Prawda jest taka, że każdy ma swój typ kreatyny, na który najlepiej reaguje. Przykładowo między jabłczanem, a mono nie ma wielkiej różnicy, jabłczan jest troszkę lepiej tolerowany przez układ pokarmowy, w praktyce dając podobne efekty. Ja na przykład najfajniejszy efekt wizualny uzyskuje przy suplementacji jabłczanem, a najefektywniejsze wyniki wytrzymałościowe stosując monohydrat w połączeniu z beta-alaniną. Na początku wybierz monohydrat – będzie to trafiony wybór, choć może powodować lekką retencję wody przy większych dawkach.

Kreatyna a wytrzymałość:

Regularne przyjmowanie kreatyny może pomóc zwiększyć wytrzymałość i kondycję. Suplementując kreatynę, ładujemy nią mięśnie, co powoduje, że w szybkim tempie odnawiamy utracone cząsteczki energetyczne – ATP, które ponownie wykorzystamy na treningu. Pomaga również gromadzić glikogen. Kreatyna polepsza regenerację, poprzez nawodnienie mięśni, dzięki czemu „zaleją” nas wszystkie korzystne substancje niezbędne w regeneracji tkanek.

Jak przyjmować kreatynę?:

Najlepiej kreatynę połączyć z tauryną, która ułatwi jej wchłanianie. Wiele osób mówi, że dobrą metodą jest przez około tydzień ładować się dawką 20-25g kreatyny dziennie, aby nasycić nią organizm. Moim zdaniem jest to marnowanie potencjału kreatyny, taka dawka się nie wchłonie, a na pewno nie w ten sposób.
Nie istnieje idealny sposób przyjmowania kreatyny, każdy reaguje inaczej, lecz najszerzej przyjętą metodą jest:


– W przypadku braków dolegliwości ze strony układu pokarmowego spożyć 2g na czczo, 5g przed treningiem oraz 5g po treningu.
– W dni nie treningowe jedynie 5g na czczo.


Dodam tak po cichu, że warto poeksperymentować z mniejszymi dawkami, ale bardzo często w ciągu dnia, według mnie to najlepsza naturalna metoda wchłaniania kreatyny
?

 

3. Vitargo – Czym jest Vitargo?

Vitargo to niesamowicie szybko wchłanialne źródło węglowodanów, w przystępnej formie pozwala na szybkie uzupełnienie utraconego podczas treningu glikogenu – czyli cukru zmagazynowanego w mięśniach. Glikogen to magazyn energii dla naszych mięśni podczas treningu, czy to siłowy czy walka, bez odpowiedniego zapasu szybko się zmęczysz . Najważniejsza w tym suplemencie jest amylopektyna – polimer glukozy o sporej masie pojedynczej cząsteczki.

Jak stosować Vitargo?

Zalecana jednorazowa porcja vitargo to, w zależności od dyscypliny sportowej, wysiłku, wcześniejszego posiłku; około 60g, najlepiej by było spożyć je przed treningiem, aby dać spory zapas glikogenu mięśniom, a jeżeli uprawiamy długotrwałe dyscypliny wytrzymałościowe – podczas treningu. Generalnie jeżeli mamy przykładowo dwa treningi dziennie to spożyta porcja vitargo po treningu szybko odbuduje glikogen i pozwoli na to, aby na tym drugim treningu również dać z siebie wszystko. Moim zdaniem picie vitargo w dni nie treningowe jest bezcelowe. Pamiętaj, aby zapoznać się z zaleceniami na etykiecie podanymi przez producenta, nie używaj vitargo zamiast posiłku, jest to tylko dodatek.

Najczęstsza forma to proszek.

Korzyści z suplementacji:

1. Zdecydowanym plusem vitargo jest to, że nie obciąża żołądka, przez co możemy skorzystać na tym podczas ciężkich treningów wytrzymałościowych, jak i po nich.
2. Jest to również popularny i przebadany suplement – także prawdopodobnie działa.
3. Jest fajny – daje szybki zastrzyk odczuwalnej energii, sam bardzo lubię spożywać vitargo, zwłaszcza w treningach kickboxerskich.

Sam stosuję powyższy zestaw, jeżeli chodzi o treningi wytrzymałościowe i w moim odczuciu daje to świetny, mierzalny efekt – w dość krótkim czasie.

Kilka rad:

+ Zamiast przedtreningówki – spróbuj napić się dobrej, mocnej kawy (jeżeli oczywiście nie masz problemów z sercem), zdecydowanie zadziała to na plus dla Twojej kondycji.
+ Przed treningiem zjedz porcję węglowodanów złożonych, jak i prostych – mogą to być płatki owsiane z rodzynkami i do tego odżywka białkowa.
+ Unikaj tłuszczu okołotreningowo – opóźnia wchłanianie węglowodanów.

 

TAGI:

Jak zwiększyć wytrzymałość podczas treningu

Jak zwiększyć wytrzymałość treningową

Wytrzymałość treningowa

Ćwiczenia na podniesienie wytrzymałości

Suplementy na podniesienie wytrzymałości

Jakub Żuk

Trener Personalny, Dietetyk, Instruktor Sportów Walki, Szkoleniowiec, Podcaster, Youtuber, Pisarz.